'' Kemal Kılıçdaroğlu'na saldırı olayının bir numaralı Azmettiricisi Süleyman soylu'dur ''

'' Kemal Kılıçdaroğlu'na saldırı olayının bir numaralı Azmettiricisi Süleyman soylu'dur ''
01 Mart 2021 - 12:28

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'nın Çubuk ilçesinde şehit er Yener Kırıkçı'nın cenazesine katıldığı sırada linç girişimine uğraması sonucu açılan davanın ikinci duruşması görülüyor.

21 Nisan 2019 tarihinde Akkuzulu Köyü’ndeki cenaze namazına katılan CHP Lideri Kılıçdaroğlu ve beraberindeki CHP heyetine yönelik “linç girişimi”ne ilişkin 21 kişi hakkında hazırlanan ikinci iddianame Çubuk 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İlk iddianamedeki 36 yetişkin hakkındaki davaya 21 kişi daha eklendi. Linç girişimine ilişkin 10 çocuğun yargılaması ise ayrı yürütülüyor. Geçtiğimiz günlerde davaya on eklenenlerle beraber CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik linç girişiminden yargılanan sanık sayısı 67 kişiye çıktı.

Duruşmada ilk duruşmaya mazeret bildirerek katılmayan sanıklar savunma yapacak. Ayrıca müşteki sıfatıyla CHP Genel Başkan Başdanışmanları Deniz Demir, Kenan Nuhut, CHP Ankara Milletvekilleri Yıldırım Kaya, Murat Emir ve CHP çalışanı Barış Bozkurt dinlenecek.

Sanıklar dinlendi

Kılıçdaroğlu’na yumruk atmaya çalışan sanık Engin Üce, kendilerine iftira atıldığını söyleyerek, “Yumruk savurma niyetim yoktu. İteliyorlar” diye kendini savundu. Sanık Halis Daştan, çelişkili ifade verirken “Hiçbir şey hatırlamıyorum, hiçbir şeye katılmadım” dedi.

Sanık Halis Daştan: Hiçbir şey hatırlamıyorum, hiçbir şeye katılmadım, daha önceki ifadelerime katılıyorum

Sanık Halis Daştan, Kılıçdaroğlu’nun sığındığı evden çıkmasını engelleyen grup içinde yer almadığını savundu. Mahkeme başkanı sanığın savcılık ifadesini okurken Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik usul yönünden “İlk sanığın ifadesi alınsın sonra beyanda bulunsun” diye itiraz etti. Mahkeme başkanı itirazı kabul etti. Daştan’ın olaya ilişkin beyanlarına devam edildi. Daştan, Kılıçdaroğlu’nun geldiği ana ilişkin “Hiçbir şey hatırlamıyorum, hiçbir şeye katılmadım, daha önceki ifadelerime katılıyorum” dedi.

Mahkeme başkanı Daştan’ın ilk ifadesiyle çeliştiğini belirtti. Daştan, çelişki üzerine “Her ne kadar olayı hatırlamadığımı söylemişsem de soruşturma aşamasında verdiğim beyan doğrudur” diye konuştu. Daştan, CHP aracına taş atmadığını söyledi. Daştan’a kamera kayıtları izletildi. Daştan taş atan kahve rengi montlu kişinin kendisi olmadığını ileri sürdü. 

Avukat Celal Çelik, Daştan’ın eylemlerine ilişkin görüntülerin dosyaya sorulacağını belirterek, “Taş atan kişi sanıktır. Mahkemede şahsın huzurdaki kişi olup olmadığına ilişkin gözlemin tutanağa geçmesini istiyorum” dedi. Çelik, mağdur uzman çavuş Aytuğ Kaan Gök’ün bayanlarında de Daştan’ın taş attığının yer aldığını hatırlattı. 

Sanık Üce: Kalabalıkla beraber sürüklenip, bu olayların bize iftira şeklinde atıldığını hatırlıyorum

Sanık Engin Üce, şehit cenazesinin olduğu gün Akkuzulu köyünde kaldığını ve işe gitmediğini söyleyerek, “Kalabalıkla beraber sürüklenip, bu olayların bize iftira şeklinde atıldığını hatırlıyorum. Biz bir şey yapmadık” dedi. Üce cenaze namazından sonra kalabalığın arasına karışmak ‘zorunda kaldığını’ anlatarak, şunları belirtti: 

“(Kılıçdaroğlu’nun) Geldiğini daha sonra yapılan yuhlamalardan anladım. Define giderken kalabalıkta sürüklendik ve kendisini orada gördüm.”

Üce, Kılıçdaroğlu’na bilerek yumruk atmadığını ifade ederek, “Kalabalıkta yumruk filan yok. Zaten iteleniyoruz. Sadece itelemeyle alakalı oraya karıştım” dedi. 

Üce’ye kamera kayıtları izletildi. Kılıçdaroğlu’na yumruk savuran kişinin kendisi olduğunu kabul eden Üce, “Yumruk savurma niyetim yoktu. İteliyorlar. Olayı durdurmaya çalışıyorum, tamamen” diye kendini savundu.  Üce, kendisinin öfke üzerine kolunu sallamadığını kaydederek, “Kurtulma amacıyla kolumu salladım” dedi.  

Avukat Celal Çelik, sanık Üce’nin suçtan kurtulmaya yönelik savunma yaptığını belirterek, “Şahıs yumruğunu havaya kaldırmak üzere elini havaya kaldırıyor” diye vurguladı. Çelik, Üce’nin Kılıçdaroğlu’nun korumasının engellemesine rağmen yumruk atmakta ısrarcı olduğunu ifade etti. 

Avukat Celal Çelik’in beyanları sırasında sanık avukatlarından Fatih Atalay’ın konuşması üzerine Çelik onu uyardı. Atalay’ın “Sen kimsin?” sözüne Çelik “Terbiyesiz” dedi. Atalay, mahkeme başkanına Çelik’in “Terbiyesiz” sözünün küfür olduğunu söyledi. Mahkeme başkanı her iki avukatı da sakinleştirdi. 

Tartışmanın ardından beyanlarına devam eden Çelik, Üce’nin Kılıçdaroğlu’nun sığındığı evden çıkışını engellediğini ve hürriyetten alı koyma suçundan da ek savunma alınmasını istedi. 

Üce, “Ben kalabalığı sakinleştirmeye çalışıyorum. Ya dersini çok çalışmamış ya da videoyu çok seyretmemiş” diye avukat Çelik’in beyanlarına itiraz etti.

"Bu olayın en büyük azmettiricisi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dur"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Çubuk'ta duruşmanın görüldüğü adliyenin önünde açıklama yaptı. Erkek'in satırbaşları şöyle oldu:

"Hak ve özgürlüklerin, 83 milyonun can ve mal güvenliğinin güvencesi yargıdır. Demokrasinin güvencesi de yargıdır. Bağımsız yargıyı kaybettik. Bu olsa bu olayı planlayanlar, azmettirenler ortaya çıkar. Bizler kararlıyız CHP'ye yönelen hiçbir haksız saldırı geri adım attırmaz. Biz demokrasi ve adalet mücadelesi için her türlü bedeli ödemeye hazırız.

İlk seçimde iktidar olduktan sonra bağımsız yargıyı tesis etmek olacak. Çünkü bir gün gelecek adalet herkese lazım olacak."

"Bu olayın sorumlusu sadece içeride yargılanan kişiler değildir"

Muharrem Erkek'in ardından açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, CHP lideri Kılıçdaroğlu'na yönelik linç girişiminin en büyük azmettiricisinin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olduğunu söyledi. 

Özkoç'un satırbaşları şöyle oldu: 

"Bu olayı en büyük azmettiricisi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dur. Süleyman Soylu halkı ayrıştırıcı, kine teşvik edici konuşmalar yapmıştır. Şehitlerimiz bu ülkenin şehitledir. Biz şehitlerimize ilgili her türlü tavrı koyduk. Ancak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bunu siyasete alet etmiş, toplumu ayrıştırmıştır. Soylu, "CHP'nin İl Başkanlarını şehit cenazelerine sokmayın" demiştir. Bu ülkede şehitler oluyorsa bunu engellemesi gereken kendisidir. Bu olayın sorumlusu sadece içeride yargılanan kişiler değildir."

YORUMLAR

  • 0 Yorum